128. Emotionell instabilitet och DBT med Camilla Kordnejad Karlsson (smakprov del 3)

0 Anmeldelser
0
Episode
139 of 279
Længde
2M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Personlig udvikling

*** Det här ett smakprov ur ett Patreon-exklusivt avsnitt, för att lyssna på hela avsnittet gå in på http://patreon.com/sinnessjukt ***

I det hundratjugoåttonde avsnittet av podden pratar vi återigen om emotionell instabilitet (Borderline/IPS) och dialektisk beteendeterapi, DBT. Gäst är Camilla Kordnejad Karlsson, som intervjuas av Pär Höglund. Det här är den sista delen av tre och i det här avsnittet ställer Pär alla era lyssnarfrågor!

Till exempel har ni frågat varför man inte kan få DBT när man har autism. Camilla får även svara på frågor om samsjukligheten mellan emotionell instabilitet och missbruk, om hur könsfördelningen ser ut på mottagningen hur stor tillgången till DBT är i Sverige och lite om DBT:ns historia. Camilla avslöjar bland annat vem som tog DBT till Sverige!

Hjälp till att hålla podden gratis och få tillgång till Dokument-serien på: http://patreon.com/sinnessjukt

Köp Christians böcker och tavlor signerade här: https://vadardepression.se

Köp Sinnessjukt-tishan här: http://sinnessjukt.se/butik

Boka föreläsning här: http://vadardepression.se/forelasning-psykisk-ohalsa/

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...