#61 - Coronaviruset och Sverige

0 Anmeldelser
0
Episode
63 of 300
Længde
14M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Sprog

Hej! Ja till slut har även (även = också) jag bestämt mig för att prata om coronaviruset! Jag tycker det är intressant att vi fortfarande verkar veta så lite om vilka strategier som funkar bäst, och jag själv lever i ett land som har en, internationellt sett, ganska speciellt strategi. Sverige har aldrig haft någon lockdown, och man har heller aldrig behövt ha på sig mask här. Så jag pratar lite om det, och några tankar om varför det verkar fungera relativt bra, även om både antalet bekräftade fall och människor på IVA (IC) stiger just nu

Om du är intresserad av att stödja det här projektet och få tillgång till PDF-dokument med transkript för alla poddavsnitt eller skriva på svenska i vårt chattrum, då kan du bli en patron. Gå in på min hemsida, swedishlinguist.com, och följ länken till min Patreon-sida :)

If you're interested in supporting this project and get access to PDF documents with transcripts for all podcast episodes, or write in Swedish in our chat room, then you can become a patron. Go to my website, swedishlinguist.com, and follow the link to my Patreon page :)

.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...