#153 Norska Twitterduon CSAM & Nekkar
- Forfatter
- Afsnit
- 154
- Udgivet
- 15. okt. 2020
- Forlag
- 0 Anmeldelser
- 0
- Afsnit
- 154 of 457
- Længde
- 49M
- Sprog
- Svensk
- Format
- Kategori
- Økonomi & Business
I dagens avsnitt av Market Makers går vi på tur i Norge för att prata om två av de hetaste microcapbolagen på Norska börsen just nu: Nekkar och CSAM Health Group.
Nekkar är ett industri-/investmentbolag som verkat inom offshore industrin men som nu framförallt tillgodoser liftar till skeppsvarv. En marknadsledare utan konkurrens med en rekordstor backlog, kapitaleffektiv business och stor kassa. Dessutom börjar bolaget få igång sin serviceavdelning vilket kan bli en riktig kassako. I Nekkar ingår även ett litet (men snabbväxande) SaaS-bolag som snabbt
digitaliserar en odigitaliserad bransch samt ”loonshoten” Aquafish, ett nytt och innovativt sätt att odla lax på. Allt som allt är det ett otroligt imponerande paket till billig prislapp.
CSAM Health Group, med TIN Fonder som ankarinvesterare, är ett nyligen börsnoterat bolag på norska Merkur Market. Bolaget är verksamma inom e-hälsa och specialiserar sig på kliniska nischlösningar för sjukhus. Bolaget har stabila återkommande intäkter med låg churn och man är ledande leverantör inom sex stycken e-hälsonischer.
Dessutom har vi denna vecka med oss Nordic Gold Trades Nils Brobacke för att höra lite om hans allmänna syn på börsen just nu men också förstås lite extra om guld.
-----
Besök gärna veckans sponsor: Nordic Gold Trade
Gå in på https://www.nordicgoldtrade.com/ och använd koden MM2020 för att stötta podden och få 50% rabatt på avgifterna första året.
-----
Några tidsstämplar och länkar:
• 13:37 - Nekkar ($NKR) • 15:26 - Alex Eliasson på Twitter: https://twitter.com/alexeliasson • • 31:00 - CSAM Health Group ($CSAM) • 45:45 - dividendblower på Twitter: https://twitter.com/dividendblower •
-----
Twitter: https://twitter.com/marketmakerspod
Kontakt: podcast@marketmakers.se
Hemsida: https://www.marketmakers.se/
Vi som rattar podden hittar du på:
https://twitter.com/alden_niklas
https://twitter.com/franzen_fabian
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Other podcasts you might like ...
- The Journal.The Wall Street Journal & Spotify Studios
- The Can Do WayTheCanDoWay
- HW News Business Tit-BitsHW News Network
- 1,5 graderAndreas Bäckäng
- Self-Compassionate ProfessorPhD
- Networth and Chill with Your Rich BFFVivian Tu
- Don't Be SourMaxx Chewning
- Mark My Words PodcastMark Homer
- EGO NetCastMartin Lindeskog
- The Pathless Path with Paul MillerdPaul Millerd
- The Journal.The Wall Street Journal & Spotify Studios
- The Can Do WayTheCanDoWay
- HW News Business Tit-BitsHW News Network
- 1,5 graderAndreas Bäckäng
- Self-Compassionate ProfessorPhD
- Networth and Chill with Your Rich BFFVivian Tu
- Don't Be SourMaxx Chewning
- Mark My Words PodcastMark Homer
- EGO NetCastMartin Lindeskog
- The Pathless Path with Paul MillerdPaul Millerd
