Avsnitt 285. Vi samlar upp sommarens händelser bortom pressmeddelandena och ger er ett par nyheter längs vägen; vi kommenterar svängdörrarna hos Adlibris, överraskas av Saga Egmonts Astrid Lindgren-satsning, noterar Wapis namnbyte, ser hur Hedengrens återigen går på tiggarstråt, funderar över att Danmark tar bort momsen helt på böcker, ger er en avstämning om PKE-pengarna och berättar om en omorganisation på Bonniers.Avsnitt 285. Som alltid när det går dåligt i ett företag och det rensas i leden heter det att inget särskilt har hänt, det är affärer som vanligt, och personer som försvinner vill söka sig till nya jaktmarker. Ingen säger att det går för dåligt, ägarna kräver rättning och förändring, och någon måste bära hundhuvudet. Som nu med Adlibris. Så då pratar vi om det.
Saga Egmont visar framfötterna och landar ett samarbete med Astrid Lindgren AB som ingen såg komma och gör ett antal titlar med Pippi och Emil i ett multidramaformat i Sverige, Nederländerna, Frankrike och Italien. En oerhört dyr satsning som kanske aldrig kommer att gå med vinst. Nu lanseras böckerna i Sverige med ett exklusivt samarbete med Nextory. Vi ger er bakgrunden och förklarar också varför Saga Egmont och inte Rabén, ALAB:s huvudförlag, står bakom denna satsning.
Det tog tid men när Wapi väl byter namn så hamnar de helt rätt, om ni frågar oss.
Hedengrens har länge varit bokhandeln med stort B för de intellektuella, ändå lyckas de inte hitta någon lönsamhet. Nu ger de sig återigen ut på tiggarstråt. Vi funderar över om felet trots allt inte ligger hos dem själva.
Danmarks regering tar bort bokmomsen, 25 procent, helt i syfte att komma åt den minskande läsningen bland befolkningen. Sverige var där för drygt 20 år sedan. Det fungerade bra några år men därefter krävdes helt andra åtgärder. Kanske något för Danmark fundera över?
De första omgången PKE-pengarna (Privatkopieringsersättningen) har nu betalats ut till författare och översättare. Det blev kanske en besvikelse för somliga men snart kommer nästa utdelning, den stora potten.
Bonniers samlar sin fackboksutgivning från fyra olika förlag/imprint under en hatt – Bazar, Max Ström, Semic, Forum och Bonnierfakta – en stor hatt, där alla förlagen får plats. Hur menar vi? Lyssna så förstår ni.
Vi vet! Vi råkar säga Fokus i stället för Forum vid ett tillfälle. Vi kan leva med det. Kan ni?
00 47 Adlibris möblerar om
05 23 Saga Egmont och Pippi, en lyckad combo
10 07 Wapi byter namn och hittar hem
13 23 Hedengrens på tiggarstråt, igen
19 30 Danmark slopar bokmomsen
23 12 Privatkopieringsersättningen betalas ut
26 03 Bonniers fackboksutgivning samlas ihop
288
|
30M