I veckans avsitt välkomnar vi Norah Kohle tillbaka till podden. Norah var med i Equipodden avsnitt 109 som släpptes 22:e april 2022 och det var ett otroligt populärt avsnitt.
I detta avsnitt pratar vi om hur hästen kommunicerar med oss och vad som händer när vi som människa närmar oss hästen. Norah berättar om hur hon arbetar med sina hästar och sina kunder för att bygga en stabil relation. Vi pratar om vilka små signaler som hästen kan sända ut för att säga olika saker.
Vi kommer också in på hur vi kan arbeta med våra hästar och Norah förklarar vad positiv- och negativ förstärkning och berättar hur man kan använda det i vardagen med sin häst.
Vi får också med en del om frihetsdressyr och vi får höra hur Norah gör när hon börjar med en ny häst. Här får vi också tips på olika övningar man kan testa hemma.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark