Regeringen vill låta polisen använda AI för massövervakning | En AI till Kaffet #76

Regeringen vill låta polisen använda AI för massövervakning | En AI till Kaffet #76

0 Anmeldelser
0
Episode
85 of 93
Længde
34M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Vad tusan smög regeringen in i den AI-strategi för Sverige som de lanserade nyligen? Varför pratar ingen om att regeringen vill låta polisen använda ansiktsigenkänning med AI för att övervaka allmäna platser i Sverige?

I denna påtår fyller Marcus och Charlotte på koppen efter förra veckans samtal med Lisa Ericsson, vd på KTH Ventures – även känt som Enhörningsfabriken – som hade mycket spännande att säga om deeptech och Sveriges möjligheter (och hinder) för att skapa vinnande AI-bolag.

Anthropic har hamnat mitt i en geopolitisk konflikt efter rapporter om att bolaget vägrat samarbeta med USA:s försvarsapparat kring vissa typer av AI-tillämpningar. Samtidigt klättrar Claude snabbt i popularitet och pressen ökar på OpenAI i ett AI-race där teknik, politik och säkerhet allt oftare kolliderar.

Vad händer när privata AI-bolag börjar sätta gränser mot staten? Hur påverkar militär användning av AI konkurrensen mellan Anthropic, OpenAI och Google DeepMind? Och vad säger konflikten om framtiden för AI-industrin när stormakter, kapital och värderingar drar åt olika håll?

Följ oss på Spotify och lyssna på senaste avsnittet här: https://open.spotify.com/show/7fgcJR0gDwOOT57ys3xATI

#ai #podcast #enaitillkaffet #anthropic #claude #openai #chatgpt #pentagon #geopolitik #usa #kina #tech #aiindustry


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036
Cover for Regeringen vill låta polisen använda AI för massövervakning | En AI till Kaffet #76

Other podcasts you might like ...