Denna veckan pratar vi om hur man gör när säsongen närmar sig sitt slut. Vi kollar av lite hur nuläget på hemmaplan ser ut och vart vi står med våra hästar och planer just nu. Sofia känner sig obalanserad och svag på hästryggen efter ett halvårs riduppehåll så Aminda delar med sig av sitt styrketräningsprogram med grund i SOKs träningsprogram. Är det alltid så tunga vikter som möjligt man ska sträva efter? Kan man stärka ländryggen och få ordning på krånglande SI-leder?
Aminda går igenom hur hon konkret lägger upp vinterträningen och planeringen för några av sina hästar. Hur många veckors igångsättning behövs det egentligen efter x-antal veckors vila? Sen spekulerar vi lite i hur många hästar man egentligen kan få med sig till första starten i Luhümulen till våren..
Det ligger ett gäng träningsfilmer sedan tidigare i flödet på instagram, in och kika få inspiration och kom tillbaks starkare än någonsin i vår!
Trevlig lyssning!
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark