Lyt når som helst, hvor som helst

Dyk ned i over 1 million e- og lydbøger samt podcasts.

  • Over 1 million titler
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Download og nyd titler offline
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036
Cover for Reclameplaatjes

Reclameplaatjes

Serie

3 af 3

Varighed
3T 9M
Sprog
Hollandsk
Format
Kategori

Fakta

​In de jaren zestig groeit de welvaart met flinke sprongen. De grote groep kinderen van vlak na de Tweede Wereldoorlog zoekt vermaak met beatmuziek. Grammofoonplaten zijn duur en op de radio mag nog geen reclame worden gemaakt. Die combinatie leidt tot grote aantallen reclame- en gelegenheidsplaatjes, waarvan er vele juweeltjes in het archief worden bewaard. Peter de Ruiter selecteert er voor Het Luisterarchief een handjevol en componeert er Haagse verhalen omheen.

Hoofdstuk 1

Wethouder Dankelman

VVD-wethouder Dankelman is anno 1966 een begrip in Den Haag en dat wil hij graag blijven. Om jonge stemmers te lokken maakt hij een plaatje met beatmuziek. Hij danst zelf lustig mee. Zijn zoon Maarten haalt herinneringen op aan die tijd, waarin de ruiten werden ingegooid als je een VVD-poster voor het raam hing. Als wethouder van verkeer laat vaderlief zich eens ontvallen dat als iedereen zou gaan lopen, de verkeersproblemen van Den Haag in één klap zouden opgelost. Dat werd een relletje.

Het Residentie Orkest en Paul van Vliet

Het Residentie Orkest wil in 1969 zijn vriendengroep uitbreiden. Ze maken een plaatje waarin toenmalig chef-dirigent Willem van Otterloo in gesprek gaat met Paul van Vliet over het wezen van klassieke muziek. Met rijkgeschakeerde fragmenten komt de kunst tot leven. Ook gaat Van Vliet gaat zelf in dialoog met de instrumenten. Anno 2021 vertellen Yolande Zuijdgeest en Ward Koopmans over de manier waarop zij ook nu de kunst aan de man brengen: door het publiek te laten luisteren. Als toegift krijgt de luisteraar een indruk van hoe het orkest klinkt in zijn mooiste zaal ooit: Amare.

Hoofdstuk 2

Dansschool Wim Lier

In de jaren zestig wil de jeugd niet alleen naar muziek luisteren, maar er ook op dansen. ​Dat kon bij vele dansscholen in de stad, waaronder die van Wim Lier. Een opwekkend plaatje moest de jeugd de weg wijzen naar dit instituut. Weduwe Carin Lier brengt de swingende lessen weer tot leven in de school aan de Scheveningse Veer, die er nog wel is, maar niet meer wordt gebruikt. Hagenaars halen herinneringen op aan hun mooiste tijd.

Verzamelaar Frits Jonker

Frits Jonker is verzamelaar van reclameplaatjes en scheef er samen met Dolf Hell zelfs een boek over. Hij vertelt over hoe vrijwel alle grote artiesten uit de jaren zestig en zeventig zich voor het medium lieten inhuren, Hagenaar of niet: Kees van Kooten en Wim de Bie, Paul van Vliet, Jasperina de Jong, Annie MG Schmidt, Jules de Korte, de Golden Earrings, Toon Hermans Frans Halsema, Ramses Shaffy en ga zo nog maar even door. Vele 'Haagse' merken passeren de revue: Erres, Caballero, Shell.

Hoofdstuk 3

Mijnbouwmaatschappij Billiton

Het Cocktailtrio maakt in 1960 een plaatje voor het honderdjarig bestaan van mijnbouwmaatschappij Billiton, toen gevestigd aan het Louis Couperusplein. In het voormalige kantoor zitten nu appartementen, maar de geest van Billiton waart er nog rond. Bewoner Michael Brandt leidt de luisteraar door het gebouw.

Aan het eind van het gedeelte over Billiton blijkt dat het 'Haagse Josje', het bronzen beeld dat het personeel het bedrijf voor zijn jubileum cadeau heeft gedaan, zoek is. Het stond vele jaren voor de deur van het pand aan het Louis Couperusplein, is een paar keer meeverhuisd naar andere locaties, maar is sinds Billiton uit Nederland vertrok foetsie. Helga Meijer van het Gemeentearchief en Peter de Ruiter bundelen hun krachten en gaan op onderzoek uit.

Kijk op www.hetluisterarchief.nl voor foto's en filmpjes met Haagse Josje en informatie over de andere delen van deze serie.

© 2022 Luisterdoc (Lydbog): 9789493271050

Udgivelsesdato

Lydbog: 7. januar 2022

Andre kan også lide...

  1. Weg van lawaai: Geschiedenis van geluid in en om de auto
    Weg van lawaai: Geschiedenis van geluid in en om de auto Karin Bijsterveld
  2. Het genootschap tot opheffing van de mannelijke eenzaamheid
    Het genootschap tot opheffing van de mannelijke eenzaamheid Hubrecht Duijker
  3. En toch!: Over liefde en seksualiteit
    En toch!: Over liefde en seksualiteit Marcellus Emants
  4. Knalpot - Verhalen uit Jakarta
    Knalpot - Verhalen uit Jakarta Daan Goppel
  5. Dichterbij het leven en de dood
    Dichterbij het leven en de dood Jacques Smeets
  6. Gewoon ongehoord: Gestolen symfonieën en gestoorde componisten - klassieke muziek is voor iedereen
    Gewoon ongehoord: Gestolen symfonieën en gestoorde componisten - klassieke muziek is voor iedereen Jules van Hessen
  7. Echt waar? Echt waar!
    Echt waar? Echt waar! Herman Pieter de Boer, James Farrell
  8. De Ottomaanse herder: Memoires van een (on)betrouwbare hond
    De Ottomaanse herder: Memoires van een (on)betrouwbare hond Vincent Bijlo
  9. Ontkleed niet naakt staan
    Ontkleed niet naakt staan Pierre Valkering
  10. De onbekende schrijver: Autobiografie
    De onbekende schrijver: Autobiografie Han Peeters
  11. Laat de Boer maar dorsen
    Laat de Boer maar dorsen Herman Pieter de Boer
  12. Ludique op z'n best
    Ludique op z'n best Ludique le Vert
  13. Litouwen: Op reis naar het onbekende
    Litouwen: Op reis naar het onbekende Kurt Van Eeghem
  14. De minderweter
    De minderweter Pieter de Bruijn Kops
  15. De kinderen van de nacht: over wolven en mensen
    De kinderen van de nacht: over wolven en mensen Dik van der Meulen
  16. Een schitterende slangenkuil
    Een schitterende slangenkuil Ton Verlind
  17. Levensloop, levenslust, levensleed
    Levensloop, levenslust, levensleed H.C. ten Berge
  18. Durf jij nog te vliegen?
    Durf jij nog te vliegen? Willem de Kleynen
  19. Als de jongens met de meisjes...
    Als de jongens met de meisjes... Guy de Maupassant
  20. Tijl Beckand: Je komt Den Haag niet uit
    Tijl Beckand: Je komt Den Haag niet uit Vincent de Vries
  21. Romances lief en leed
    Romances lief en leed Guy de Maupassant, Herman Pieter de Boer
  22. De beste van De Boer
    De beste van De Boer Herman Pieter de Boer
  23. De wesp: De geheimen van een onmisbaar insect
    De wesp: De geheimen van een onmisbaar insect Seirian Sumner
  24. Wijzangen: Verzen en liederen
    Wijzangen: Verzen en liederen Rabindranath Tagore
  25. Liefdes voor- en tegenspoed
    Liefdes voor- en tegenspoed Guy de Maupassant
  26. Leven's luchtige kanten
    Leven's luchtige kanten Herman Pieter de Boer
  27. Wij waren daar niet toen wij daar waren
    Wij waren daar niet toen wij daar waren H.H. ter Balkt
  28. Dwingeland
    Dwingeland Coen de Jong
  29. Herkerken: De toekomst van geloofsgemeenschappen
    Herkerken: De toekomst van geloofsgemeenschappen Peter Wierenga, Remmelt Meijer
  30. De eeuw van Felix: Hoe houden we de aarde leefbaar voor onze kinderen?
    De eeuw van Felix: Hoe houden we de aarde leefbaar voor onze kinderen? Ruben Jacobs
  31. Het land van de hijskranen
    Het land van de hijskranen Noortje Noordermeer