Försvinnandet av piloten Frederick Valentich

0 Anmeldelser
0
Episode
35 of 43
Længde
1T 6M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
True Crime

21 oktober 1978 är 20 årige Frederick Valentich ute på något som verkar som en ren rutinflygning. Frederick hade flugit i 2 år, hade 150 flygtimmar och siktade på att bli en kommersiell pilot. Hans flygtur startar från Moorabin flygplats Melbourne i Australien, väderförhållanden är goda och har alla förutsättningar för att bli en lyckad flygning.

Flygningen tar en oväntad vändning när Frederick anropar Melbourne flygledning om ett okänt föremål som flyger runtomkring honom. Samtalet kommer avslutas med tystnad och man kommer aldrig att se eller höra av Frederick Valentich eller hans flygplan igen.

I dagens avsnitt får ni höra om det mystiska försvinnandet av Frederick Valentich, ett fall i Australien som gått till historien. Vad var det för föremål som Frederick såg? Och vart tog han vägen?

Sociala medier

Instagram: Söndagsmysteriet

Facebook: Söndagsmysteriet Podcast

Kontakt

Email: Sondagsmysteriet@gmail.com

Musik: Epidemic Sound

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...