I det tvåhundrasjuttiotredje avsnittet av podden pratar vi om Nobelpristagaren Arvid Carlsson och psykofarmakologins födelse. Gäst är Kjell Fuxe, seniorprofessor i histologi vid Karolinska institutet, som var en av Arvids närmaste kollegor och vänner. I den första delen av tre av intervjun frågar Christian hur Arvid var som forskare och person.
Vi pratar även om Arvids betydelse för psykofarmakologin och de framsteg som gjorts i fältet sedan han bestämde sig för att ägna sig åt hjärnforskning. Christian frågar vilka Arvids främsta egenskaper var som forskare och vilken upptäckt Kjell anser vara Arvids största. Dessutom pratar vi om dopaminförsöken på 1950-talet och om resultaten utgjorde de första entydiga beläggen för kemisk signalering i hjärnan.
Hjälp till att hålla merparten av avsnitten gratis och få tillgång till exklusiva avsnitt på: http://patreon.com/sinnessjukt
Synka Patreon med Spotify: https://www.patreon.com/posts/sa-lyssnar-du-pa-34442592
Köp signerade böcker och Beckomberga-printar här: https://vadardepression.se
Köp Sinnessjukt-tishan här: http://sinnessjukt.se/butik
Boka föreläsning här: http://vadardepression.se/forelasning-psykisk-ohalsa/
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark
