Lyt når som helst, hvor som helst

Dyk ned i over 1 million e- og lydbøger samt podcasts.

  • Over 1 million titler
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Download og nyd titler offline
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036
Cover for Äventyret med restaurantrånarna

Äventyret med restaurantrånarna

1 Bedømmelse

4

Serie

3 af 3

Sprog
Svensk
Format
Kategori

Børnebøger

Restaurantrånarna, eller "Rånald Duck", som tidningarna kallar dem, slår till igen. Den här gången står en av de tre essen, Staffan, framför pistolen. När de fått sitt byte så försvinner rånarna från platsen. De är väl förklädda i Kalle Anka-masker och mörka kläder, och polisen har inga ledtrådar till vilka rånarna kan vara.

De tre essen, Staffan, Sören och Sjölin börjar undersöka rånet på egen hand och får upp ett spår - de känner igen rånarnas flyktbil. Deras undersökning kommer leda dem genom hela Stockholm. De får alla tre använda all sin list för att hitta rånarna, innan de själva hamnar i fara.

De tre essen

Äventyrsserie om tre barn i 1990-talets Sverige.

Bo Ingvar Nilsson är en svensk barn- och ungdomsförfattare vars böcker älskas av unga läsare. Nilsson har bland annat skrivit serien om "De tre essen".

© 2016 SAGA Egmont (E-bog): 9788711760574

Udgivelsesdato

E-bog: 3. november 2016

Andre kan også lide...