Kliv in i en oändlig värld av stories
32-vuotias lääketieteen ja kirurgian tohtori Eino Gabriel Jyrkämö on palaamassa vihdoin takaisin Suomeen kymmenen vuoden matkaltaan. Kotiinpaluumatka jää kuitenkin lyhyeen, kun konnat kaappaavat Jyrkämön sekä muut suomalaiset Shanghain-junasta. Seuraa huima seikkailu, jossa salskea suomalaistohtori joutuu laittamaan kaiken likoon, mikäli mielii selvitä kotiin ehjin nahoin.
Suomalaissankari kohtaa konnat 1920-luvun Kiinassa ja joutuu samalla keskelle kahden valtion veristä taistelua. Seikkailuun kuuluu tietenkin jännittävien taistelujen lisäksi myös henkeäsalpaavan kauniita naisia ja romantiikkaa.
Uuno Hirvonen, kirjailijanimeltään Simo Penttilä (1898–1971), oli suomalainen kirjailija, joka kirjoitti viihteellisiä seikkailuromaaneja sekä käsikirjoitti jännityselokuvia. Penttilän tunnetuimpia teoksia on Punavyö-sarja (1958–1971). Hänet palkittiin Pro Finlandia-mitalilla vuonna 1959.
© 2024 SAGA Egmont (E-bok): 9788728559253
Utgivningsdatum
E-bok: 31 januari 2024
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige