Kliv in i en oändlig värld av stories
5
Lyrik & dramatik
Kaikkien rakkauslaulujen kohteet eivät ole ihmisiä. Joskus runolliset kuvaukset kirjoitetaan kokonaisesta maasta.
Runoilijan omaan ulkomaanmatkaan perustuva proosarunous vie lukijansa 1900-luvun alun Italiaan. Joel Lehtonen kuvaa matkallaan tapaamiaan ihmisiä ja näkemiään paikkoja runollisella proosatekstillä. Hän vie lukijansa eri puolille Italiaa ja tarjoaa mahdollisuuden kokea maan lumon heillekin, jotka eivät ole koskaan siellä käyneet. Elävät kuvaukset ja yhä tänään puhuttelevat sanakäänteet välittävät tunnelman valokuvan tavoin.
Joel Lehtonen (1881–1934) oli suomalainen kirjailija, toimittaja ja kääntäjä. Hänen tunnetuin teoksensa on "Putkinotko", joka on Savoon sijoittuva yhdenpäivänromaani.
Lehtonen syntyi aviottomana poikana, ja äiti jätti Lehtosen huutolaislapseksi jo puolivuotiaana. Lehtosen onneksi koitui papinleski Augusta Wallenius, joka huusi Lehtosen itselleen, kun tuleva kirjailija oli neljävuotias.
© 2021 SAGA Egmont (E-bok): 9788726307535
Utgivningsdatum
E-bok: 13 oktober 2021
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige