Kliv in i en oändlig värld av stories
Jules Vernen (1828-1905) romaani Le Phare du bout du Monde (vuodelta 1905), ilmestyi ensimmäisen kerran vuonna 1932 V. E. (Väinö, Erland) Hämeen-Anttilan (1898-1989) suomentamana nimellä Majakka maailman laidalla - Seikkailuromaani Etelä-Amerikasta.
Teos kertoo Argentiinan valtion rakentamasta, juuri vihitystä majakasta autiolle ja etäiselle Staaten-saarelle, Le Mairen salmen suulle, Atlantin ja Tyynenmeren yhtymäkohtaan, uuden mantereen äärimmäiseen kaakkoissopukkaan. Majakanvartijoiksi valittujen kolmen miehen tehtävänä on pitää majakan valo toiminnassa, ja auttaa siten äärimmäisissä olosuhteissa olevia laivoja välttämään seudun hyvin vaaralliset karikot, jotka olivat aiheuttaneet niin monille laivoille haaksirikon. Laivahylkyjen määrää ei voitu laskeakaan, ja hylkyjen talteenottajilla ei ollut siten parempaa paikkaa rikastuakseen. Muutamaa vuotta aiemmin oli Etelä-Amerikan Punta Arenasista kuitenkin paennut pari merirosvoa rikostuomiotaan ensin vaikeakulkuiseen Tulimaahan - ja kuulivat siellä alkuasukkailta, että Staaten-saaren lähettyvillä oli useita karikkoisia paikkoja, joita laivat eivät pystyneet varomaan. Silloin rosvoille syntyi ajatus perustaa merirosvojoukko, joka veisi heidät tuolle paikalle etsimään rikkauksia. He lähtivätkin alkuasukasveneellä, joka kuitenkin haaksirikkoutui kovassa merenkäynnissä, ja he nousivat maihin Elgor-lahden suulla, löytäen hyvän turvapaikan Bartolomeuksen niemen tienoilta, koska mikään laiva ei koskaan poikennut Staaten-saarelle. He eivät pettyneet toiveissaan - hylyistä saatujen saaliiden turvin he elivät vuosia saaren luolassa, vaurastuen myös todella hylyistä saaduilla saaliilla, mutta ollen itse myös vankeina saarella, koska heillä ei ollut venettä - kunnes yllättäen Santa-Fé -laiva Buenos Airesista toi rakennusmiehiä tekemään majakkaa Elgor-lahdelle. Rosvot jäivät odottamaan, kunnes laiva poistuisi, ja vain nuo kolme majakanvartijaa olisivat paikalla. Siitä alkaa tapahtumien vyöry, jossa ei kaihdeta mitään. .
Alkuperäinen San Juan de Salvamento:n majakka valmistui Isla de los Estados:in (Staaten) saarelle vuonna 1884. Tuosta majakasta Jules Verne sai innoituksen romaaniinsa, ja majakka tunnetaan nimellä "End of the World Lighthouse".
Kokonaiskesto: 7 h 7 min.
Kansikuva: Anssi Rauhala.
© 2020 Finore Oy (Ljudbok): 9789526600994
Översättare: V.E. Hämeen-Anttila
Utgivningsdatum
Ljudbok: 7 januari 2020
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige