52. Fredrik vom Hofe berättar om budgivningen i publika Göteborgsbolaget Pagero

0 Anmeldelser
0
Episode
52 of 76
Længde
1T 1M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Økonomi & Business

Varmt välkomna till podden "Styrelsesnack". Podden som handlar om styrelsearbete och bolagsstyrning. Jag som är värd för podden heter Petra Palmgren Lindwall och arbetar professionellt som styrelsearbetare och styrelseutbildare.

I det här avsnittet har jag bjudit tillbaka Fredrik vom Hofe som var gäst i avsnitt 25 då Fredrik delade med sig av sina erfarenheter kring förvärv. I det här avsnittet så berättar Fredrik om resan i publika Göteborgsbolaget Pagero där Fredrik är styrelseaktiv och ordförande i bolagets budkommitté.

Fredrik berättar om resan från privatägt till att notera sig och bli publikt bolag. Hur styrelsen tänkte och arbetade med att förbereda sig på att få ett bud utifrån den publika kontexten. Senare blev det bud på bolaget och sedemera också budgivning vilket är en intressant situation.

Som neutral ledamot så blev Fredrik ordförande i den oberoende budkommittén som man så småningom satte samman. Hur tänkte man, hur såg processen ut och hur landade det. I det här avsnittet ger Fredrik dig insyn från insidan. Fredrik hade stora fördelar av att ha arbetat med att förvärva bolag och hade en klar tanke - ett bolag ska inte säljas, det ska köpas!

Detta och mycket mer samtalar jag om med Fredrik och vi hoppas att samtalet ger energi och perspektiv till dig som lyssnare.

Trevligt lyssnande önskar Petra


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...