20. Klementina Österberg - om bolagsstyrning i tidiga skeden

0 Anmeldelser
0
Episode
20 of 76
Længde
57M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Økonomi & Business

Varmt välkomna till podden "Styrelsesnack med Malin & Petra". Podden som handlar om styrelsearbete och bolagsstyrning. Vi som kör podden heter Malin Persson och Petra Palmgren Lindwall och arbetar professionellt som styrelsearbetare.

I det här avsnittet har vi bjudit in Klementina Österberg som under många år varit en del av inkubatorscenen i Sverige och arbetat med finansiering och tillväxt i tidiga skeden. Klementina är VD för GU Ventures i Göteborg.

Vi pratar om hur man ska tänka med bolagsstyrningen i tidigt skede, vad är det som möjliggör och vad är det som hindrar. Under alla sina år i inbukatorbranschen, vad tar Klementina med sig när hon är styrelseledamot eller ordförande? Förväntar sig olika ägare olika saker när det kommer till styrningen av ett bolag i tidigt skede och under resans gång. Klementina berättar om ägardirektiv, styrelsens sammansättning, relation mellan styrelsen och VD och annat som är viktigt för att få det att blir så effektfullt som möjligt längs med bolagets tillväxtresa.

Du har en välfylld timma att lyssna in i vårt samtal - trevligt lyssnande önskar Malin & Petra


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...