Vad kan vi göra åt de skenande matpriserna?

0 Anmeldelser
0
Episode
68 of 85
Længde
1T 20M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Mat är efter boendet det som svenskarna lägger störst andel av hushållsbudgeten på - över 13 procent eller 350 miljarder per år. På bara några år har svenskarnas speceriräkning stuckit iväg med 80 miljarder på grund av stigande priser.

Vad händer när vardagsprodukter som smör, mjölk, kött, choklad, frukt och grönsaker har höjts kraftigt i pris? För utsatta grupper har det blivit riktigt besvärligt att sätta bra mat på bordet. Vad beror det på? Vad borde vi som samhälle göra för att få bättre mat och billigare priser – och vad kan vi som konsumenter göra?

Idag möter Katalys och Starta pressarna ett riktigt proffs på matpriser – Ulf Mazur från Matpriskollen – för ett samtal om matpriser, livsmedelsbranschens dåliga konkurrens och hur man kan spara slantar.

Medverkande: Ulf Mazur, Enna Gerin och Daniel Suhonen


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...