En bra ishockeymatch har flyt, få avblåsningar, hårt spel och lite gnäll.
Marcus Linde har dömt över 700 matcher i SHL och vet vad som krävs för att tämja övertända spelare som är beredda att gå över lik för att vinna. Nämligen ödmjukhet och kommunikationsförmåga.
Men vad säger man egentligen till varandra därute i rinken? Får man säga vad man vill? Är det OK att ifrågasätta ett domslut? Och är det för lite slagsmål i hockey?
Marcus har dömt ett VM och skulle gärna döma fler. Han vill också helst leda en finalserie i SHL innan han lägger skridskorna på hyllan. Men vore det inte allra häftigast att vara domare i NHL?
Vi pratar också om känslan att tysta en publik när alla ser på jumbotronen att han hade rätt, att inte bli påverkad av sina misstag, hållbarhet på och utanför rinken, karriären efter karriären, att kunna njuta av bra grejor på planen och varför jag borde intervjua en bonde.
Slutligen, hur bra är Marcus på geografi och hockey egentligen?
Moderator: Gunnar Oesterreich
Musik: Mattias Klasson/Daniel Olsen
Distribution: Acast
Samarbetspartners: Life Genomics, Gröna Gårdar, Funmed
Hitta allt om podden:
Websida: https://spannandemoten.se/
Instagram: @spannandemoten
Facebook: https://www.facebook.com/spannandemoten
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/gunnar-oesterreich/
Kontakt: gunnar@oesterreich.se eller via sociala medier
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark