Matilda Djerfs ursäkt, Eurovisions nya uppförandekod och den nya punken

0 Anmeldelser
0
Episode
570 of 779
Længde
1T 12M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Det är onsdag och Kalle Berg snackar i dagens avsnitt om influencern Matilda Djerf som nu gått ut på egna sociala medier och bemött den kritik som rasat över hennes klädföretag den senaste veckan. Det har handlat om en osund arbetsmiljö som Djerf nu beklagar och understryker att hon brustit i sitt ledarskap.

Han pratar också om att Ebba Busch hamnat i bråk – med sitt andra hemland Norge. Även Tyskland får sig en släng av den kristdemokratiska sleven.

Ina Lundström, aka Årets göteborgare, synar Eurovisions nya märkliga regler efter flera skandaler i produktionen när tävlingen avgjordes i Malmö i år. Var inte religiös, om du inte är det personligt, härma inte någons dialekt och rör för all de INTE någons axel!

Sedan har vi med oss Alexandra Carlsson Tenitskaja, vår och hela GP:s kvinna i riksdagen, som blickar tillbaka på politikåret som gått. Det bjuds på Nato, lotterier och pressat läge för SD.

Dessutom: Senaste spiken i punkkistan, kesobristen och SVT:s märkliga ”satsning” för att folk ska skaffa barn i Gullspång.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...