125: När två stjärnor blir en /Röko två år senare

125: När två stjärnor blir en /Röko två år senare

0 Anmeldelser
0
Episode
125 of 406
Længde
39M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Økonomi & Business

När Fredrik Karlsson slutade som VD på Lifco efter 20 år var det med buller och bång. Bråk om ett bonusprogram ledde till att han rasade mot storägaren, tillika styrelseordförande Carl Bennet.

Karlsson fick sparken och deras långvariga yrkesrelation slutade i sorglig skilsmässa.

Med vemod och frenesi i ryggen grundade Fredrik Karlsson ett nytt investmentbolag, Röko, tillsammans med Nordstjernans tidigare VD Tomas Billing. Podden Affärsvärlden Magasin intervjuade Karlsson i samband med grundandet.

Två år senare träffar vi honom igen på Rökos kontor i centrala Stockholm. Frågor vi har med oss är: Hur har det gått? Vad har ni investerat i, varför och vad letar de efter just nu?

Karlsson och Billing har tidigare varit VD:ar på varsitt håll, de har varit vana vid att bestämma. Nu ska två stjärnor samarbeta för att hitta nya bolag att investera i, hur går det? Och hur hittar man nya bolag när konkurrensen om objekten för förvärvsbolag som Röko ökar för varje år?

Som det ser ut nu är det åtta år kvar till Röko börsnoteras.

Men en notering kan också komma tidigare än så.

Det förra avsnittet hittar du här:

https://open.spotify.com/episode/1w3c00TJwgw4l5kosAqqgq?si=3zy_lucXRFOuNF9EjeJ3AQ


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036
Cover for 125: När två stjärnor blir en /Röko två år senare

Other podcasts you might like ...