168 Re:Lundh – Anders Svensson

0 Anmeldelser
0
Episode
653 of 839
Længde
1T 30M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Det är tio år sedan jag drog i gång podden Lundh och i sommar kör jag de tio mest lyssnade avsnitten under vinjetten Re:Lundh. På nionde plats kommer intervjun med Anders Svensson från april 2016.

I dag är Anders Svensson mest aktiv i att driva utbildningscenter som heter Skills Academy och poddar även om utveckling av fotbollsspelare. Intervjun med Svensson skedde då det var avsnitt 100 av podden och hans första gästspel var det överlägset mest lyssnade och det var dags att höra honom igen.

I poddintervjun berättade Anders Svensson om hur lätt det var att sluta spela fotboll, att han drömde om att få hjälpa Elfsborg, hur jobbig han var att träna, att Borås-klubben måste ge unga spelare chansen och hur mycket han uppskattar Jörgen Lennartsson. Dessutom talade han om uppståndelsen från första podcast-intervjun, att Erik Hamrén inte förlåtit honom än för vad han sa, att han och gamle kompisen Marcus Allbäck knappt hade någon kontakt då och vad frispråkigheten kostat honom. Givetvis talade han om vad som är viktigt för svensk fotboll att utveckla men även om det dåvarande jobbet som TV-expert, vilka experter som imponerade och varför han hade svårt att kritisera Zlatan Ibrahimovic

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...