89. Det sög att vara knekt

0 Anmeldelser
0
Episode
100 of 256
Længde
1T
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Historie

I vårt mest konventionella avsnitt hittills går vi igenom någonting som är rätt givet och som alla redan vet – att det sög att vara svensk knekt under stormaktstiden.

Mattis går knädjupt ner i total misär och beskriver skoskav, löss, sjukdomar, svält, förfärliga umbäranden och militär sjukvård under tidigmodern tid (dvs. förfärliga umbäranden uppsminkade till läkekonst). Per försöker upprätthålla en slags ”men å andra sidan”-pepp genom att beskriva att det nog ändå var rätt soft att vara knekt under den smala avgränsningen ”yngre indelningsverket när det var fred”, men bryter till slut ner sig själv när han beskriver krigsfångenskap och obehandlad PTSD.

Dessutom: marsch över snöklädda berg, dödsstraff för allt, inmundigandet av mjöl, Mattis som imiterar en såg som går in i ben, den siste karolinen, något litet näsfniss ändå, det upprepade konstaterandet att Karl XI var den bättre av de tre Karl som har militärhistorisk relevans, bajsvattensjukdomar och mycket mer!

Avsnittet börjar: 8:40

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...