Göran Rosenberg är en välkänd och etablerad författare och journalist med gedigen erfarenhet. År 2000 blev han hedersdoktor vid Göteborgs universitet. Göran tilldelades bland annat Augustpriset för sin bok Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz som sålt i 130 000 exemplar bara i Sverige. Boken är en personlig berättelse om hans fars väg från Auschwitz och har varit en viktig del i den svenska berättelsen om Förintelsen.
Boken Rabbi Marcus Ehrenpreis obesvarade kärlek. Boken handlar om överrabbinen i Stockholm mellan 1914 och 1948. Det är en berättelse om ofullbordade drömmar, obesvarad kärlek och förintade möjligheter i ett Europa med växande nazism och ett Sverige genomsyrat av antisemitism.
Göran Rosenbergs hemsida 💬 Diskutera avsnittet med andra på Koranpodden Chatt.
🌐 Besök vår hemsida: www.koranpodden.se.
🧔♂️ Besök Salihs blogg: www.salih.nu. Stöd Koranpodden Om du finner någon glädje eller värde i vad jag gör, snälla överväg att donera ett valfritt belopp. Alla donationer går till att utveckla och marknadsföra Koranpodden. Swisha ett frivilligt belopp till swish 123 669 10 18 (Support Koranpodden) eller via bankgiro 5271-8053.
💚 Bli månadsgivare! Klicka här. Följ vårt arbete 🔗 facebook.com/koranpodden
🔗 instagram.com/koranpodden/
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark