40. Vad Ali Banat har lärt mig om livet och döden

0 Anmeldelser
0
Episode
40 of 298
Længde
34M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Religion og spiritualitet

Ali Banat var en ung och framgångsrik bror i Australien som levde ett liv med dyra märkeskläder och sportbilar. Han fick diagnosen dödlig cancer som vände hans liv 180 grader. Han ifrågasatte sina värderingar och livsmål i livet. Sin sista tid på jorden använde han för att hjälpa bland annat fattiga barn i Afrika men också för att påminna människor över hela världen att älska Allah och följa det sista Sändebudet, över honom vare Guds frid.

Du får även lyssna på ett kort klipp när Salih blir intervjuad av Dushan från RGRA. Hela intervjun hittar du här.

Salih berättar också om hur du blir månadsgivare och hjälper Koranpodden fortsätta producera kvalitativa program och serier varje vecka. Läs mer om hur du blir månadsgivare.

Besök gärna vår hemsida: www.koranpodden.se. Följ vårt arbete facebook.com/koranpodden

instagram.com/koranpodden/ Stöd Koranpodden Om du finner någon glädje eller värde i vad jag gör, snälla överväg att donera ett valfri belopp. Alla donationer går till att utveckla och marknadsföra Koranpodden. Swisha ett frivilligt belopp till 123 669 10 18 (Support Koranpodden).

Bli månadsgivare! Klicka här.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...