109. Hantera toppar och dalar: Erfarna utvecklares råd (Del 2)

0 Anmeldelser
0
Episode
109 of 237
Længde
46M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Vi fortsätter diskutera en vanlig utmaning inom utveckling - om att hantera toppar och dalar. Vissa dagar kan man känna sig som en riktig kodexpert medan man på andra dagar kan känna att man inte får något gjort alls. Vi har intervjuat några av de mest erfarna utvecklarna vi känner för att höra deras tankar om det och får deras tips för att hantera dessa svängningar i självförtroendet. Efter att ha läst så många vittnesmål så reflekterar vi över den något uttjatade termen “imposter syndrome”. Kanske finns det ändå en anledning till att termen har blivit så utbredd inom vår branch, men är inte den enkla lösningen på den att prata mer om hur utvecklare jobbar och vilka utmaningar som finns?

🤓 Svårighetsnivå: 1/5

🔗 Länkar: Artikeln “The Subtile Art of Not Giving a F*ck” av Mark Manson Länk till hela boken “The Subtile Art of Not Giving a F*ck” av Mark Manson

💬 Ställ en anonym fråga eller insändare som vi kan ta upp i podden!

💌 Håll kontakten med oss:

Discord

Instagram

Facebook

hello@developerspodcast.com

https://www.developerspodcast.com

Om du gillar podden får du gärna stötta oss genom att köpa vår merch, bli en Patreon, subscriba till podden eller skriva en recension!

★ Support this podcast on Patreon ★


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...