61. Kan man lära sig rida som Marcus Ehning?

61. Kan man lära sig rida som Marcus Ehning?

0 Anmeldelser
0
Afsnit
55 of 220
Længde
1T 4M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Fakta

Båda vi börjar gå in i semestermode, Elsa har färre hästar och Johanna har fått insyn i hur det är att vara morgontrött. I takt med färre hästar så blir man mer nitisk i sadeln, och varför har man en ”favoritordning” på hästlistan.

Sen sist har det även kommit en ny sadel, Elsa har slutat dricka kaffe och Johanna är väldigt nöjd med resultatet av tömkörning och hur det hjälper i markarbetet.

Vi pratar om att man egentligen borde kunna lära sig rida hur bra som helst bara man har tillräckligt bra kroppskontroll. Ett steg på vägen dit är att korta tyglarna och rida hästen rak, lättare sagt än gjort.

-

Gillar du det vi gör och vill stötta vår podd får du jättegärna swisha valfri slant så att vi kan fortsätta göra podden.

Nummer: 1232 981 231

Tusen tack ♥️

Om ni har någon fråga som ni kanske vill att vi tar upp framöver eller bara vill lära känna oss bättre så hittar ni oss på instagram @elsaberggrense & @johannalassnack

Kolla även in vår poddinsta @elsaojohanna 🎙🐴


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
Cover for 61. Kan man lära sig rida som Marcus Ehning?

Other podcasts you might like ...