50% RABAT I 4 MÅNEDER Aktiver tilbuddet
377 Anmeldelser
3.32
Sprog
Dansk
Kategori
Romaner
Længde
11T 11M

Hotel Portofino

Forfatter: J. P. O’Connell Oplæser: Iben Dorner Lydbog og E-bog

Hotel Portofino er fortællingen om en britisk familie, der i de brølende tyvere åbner et overdådigt hotel på Italiens magiske riviera.

Der er kun gået to uger, siden Hotel Portofino slog dørene op, men problemerne hober sig allerede op for ejeren, Bella Ainsworth. Hun mangler både penge og personale, og hendes fine gæster er krævende og svære at stille tilfredse. Derudover er hun blevet skydeskive for en udspekuleret og korrupt lokalpolitiker, der er opsat på at kaste hende for løverne i Mussolinis Italien.

For at gøre ondt værre er der knas i ægteskabet, og inden længe opdager Bella, at hendes mand har intrigeret bag hendes ryg. I løbet af sommeren 1926 går det op for Bella præcis hvor langt han er villig til at gå for at sikre sin formue og sin status. Samtidig kæmper hendes børn stadig med at komme sig efter første verdenskrig, og da en potentiel partner for sønnen Lucian melder sin ankomst, rettes alles blikke mod den unge kvinde. Men intet går helt efter planen, og det skal få vidtrækkende konsekvenser for hele familien.

Hotel Portofino udspiller sig på den betagende italienske riviera. Det er en historie om personlig vækkelse i en tid præget af global forandring, med den unikke italienske kultur, kogekunst og kærlighed, som fortryller alle der har slået sig ned i landet som bagtæppe. Perfekt til fans af The Crown og Downton Abbey – tilføjet en god portion italiensk charme.

© 2022 Hr. Ferdinand (Lydbog) ISBN: 9788740076912 © 2022 Hr. Ferdinand (E-bog) ISBN: 9788740076943 Oversætter: Sigrid Kraglund Adamsson

Opdag mere af

Andre kan også lide...