Avsnitt 142 med Annika Grumert Klang på Oculos om the state of marketing automation och vad som krävs för att lyckas med det 2025.
Allt från hur tekniken och verktygen har utvecklats de senaste åren till hur Annika ser på marketing automation. Och vi pratar massor om verktyg och vad som är viktigt att tänka på när man väljer system.
Annika berättar också om automationerna vi måste ha på plats.
Du får dessutom höra om:
Hur man får ut mer av sitt verktyg Från kampanjstyrt till automationer Varför datamodellen är så viktig Trender inom marketing automation Kunders förväntan på dataanvändning
Om gästen Annika Grumert Klang är vd på Oculos och har lång erfarenhet från såväl specialistroller som ledande roller inom marketing automation och martech.
Oculos som hon leder idag är en CRM- och martechbyrå som har ett extra fokus på lojalitetsprogram och kundklubbar. Annika är dessutom med i min expertpanel där hon skriver om just martech-nyheter.
Tidsstämplar 00:00 Introduktion 02:04 Marketing automation och omnikanal 07:12 The state of marketing automation 2025 12:00 Populära verktyg och att välja system 20:49 Strategi och de viktigaste automationerna 26:46 Nyhetsbrev och kampanj vs automation 31:52 Frequency cap, öppningsgrad och klick 35:51 Marketing automation är mer än bara e-post 39:23 Nycklarna för marketing automation 2025 41:34 Generativ AI och omnikanal-trender 45:49 Förstapartsdata och kunders förväntan
Länkar Annika Grumert Klang (LinkedIn) Oculos (webbsida)
Verktyg Salesforce Microsoft Dynamics Adobe Marketo Klaviyo Voyado (svenskt) Rule (svenskt) Agilic ActiveCampaign Mailchimp Braze (för app) HubSpot
Confetti (samarbete)
Digitalenta (samarbete)
Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis
Dansk
Danmark