20. Börsoro, sur centralbanksvecka, surare konsument och starka drycker

0 Anmeldelser
0
Episode
21 of 50
Længde
26M
Sprog
Svensk
Format
Kategori
Økonomi & Business

Välkomna till Börssurr!

Börsen vände ned med besked under en centralbanksvecka som mest bjudit på väntade nyheter. Men tonerna var hökaktiga och kanske väntade en korrigering runt hörnet ändå?

En åtminstone liten utförsbacke i Skistar talar för att konsumentens återhämtning låter vänta på sig lite till. Men den optimistiska halvan av Börssurr tror att glädjen följer kort efter att korkarna farit ur nyårsbuteljerna. Det pessimistiska lägret anar åtminstone köpläge i några av de bolag som säljer buteljer, med låga priser på öl och bryggeriaktier. Vi får även ett svar på frågan om när man ska köpa Dometic.

Gabriel fortsätter att tjata om Montesquieu och har ännu en gång lockat ut Henrik i kyligt väder, till en plats som en gång var en av huvudstadens mest glamorösa. Till det läggs lite nordisk mytologi, tankar om hälsovård samt ett filmtips lagom till jul.

De är goda vänner, men tycker ofta olika. De förenas i sin passion för ekonomi. Henrik Mitelman och Gabriel Mellqvist surrar om börs och markroekonomi varje fredag, samt med intressanta näringslivsprofiler lite då och då.


Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036

Other podcasts you might like ...