Fabian Göranson

Format

Fabian Göranson, född 1978, är bosatt i Stockholm och arbetar som serietecknare, illustratör och översättare. Han debuterade med serieboken Gaskriget 2006, och har sedan dess givit ut humorserier i bokform, en hyllad serieadaption av Strindbergs Inferno, samtidigt som han illustrerat och gjort serier för tidskrifter och drivit både förlag och tidning.

2018 utkom den kritikerrosade reportageboken Drömmen om Europa som tilldelades Seriefrämjandets pris Urhunden för bästa svenska seriebok samma år.

I samband med Pippis 75-årsjubileum 2020 utkom Astrid Lindgrens sommaräventyr Pippi på rymmen som bilderbok för första gången, illustrerad av Fabian Göranson. Han tecknar även hybridbokserien Hokus Pokus för 9–12-åringarna.

Fabian Göranson är aktuell med Sveriges fantastiska historia, en rikt illustrerad bokserie med serieavsnitt för alla vetgiriga 5–12-åringar.

Rabén & Sjögren

Image: Kajsa Göransson

Bøger af Fabian Göranson

Relaterede serier

Lyt når som helst, hvor som helst

Nyd den ubegrænsede adgang til tusindvis af spændende e- og lydbøger - helt gratis

  • Lyt og læs så meget du har lyst til
  • Opdag et kæmpe bibliotek fyldt med fortællinger
  • Eksklusive titler + Mofibo Originals
  • Opsig når som helst
Prøv nu
DK - Details page - Device banner - 894x1036