Kliv in i en oändlig värld av stories
Fakta
"Der er ikke nogen veldokumenteret gennemgang af plat i vor tid. For at skrive sådan én skulle jeg have haft et forskningsstipendium på et par år – mindst. Det er snarere et hurtigt gennemløb af nogle af mine personlige idiosynkrasier.
Jeg definerer plat som det, man kan slippe af sted med. Det mest interessante er efter min mening det, der er lovligt. Jeg ved, at der findes talrige flere og sikkert også værre eksempler, end dem jeg nævner. Lad være med at sende dem til mig. Jeg bliver bare i så dårligt humør."
Journalist og forfatter Lone Kühlmann gør op med nogle af sin tids værste eksempler på plat, blær og facaderæs. Hun beskriver blandt andet laissez faire-politikken under Ronald Reagan og dens eftervirkninger i Danmark, den endeløse besættelse af den ydre skønhed og kurser i de mærkeligste og mest ligegyldige ting.
Lone Kühlmann (f. 1945) er en dansk journalist og forfatter. Hun står blandt andet bag biografier om den danske forfatter og digter Edith Rode og om pioneren inden for afspændingspædagogikken Bodil Müller.
© 2020 SAGA Egmont (E-bok): 9788726086898
Utgivningsdatum
E-bok: 28 februari 2020
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige