Kliv in i en oändlig värld av stories
Noveller
Uhmaikäinen Siina kärsii nimestään ja horjumattomasta siinamaisuudestaan, joka ei koskaan anna periksi. Karjalasta evakkoon tullutta Liisaa kutsutaan Rasvasilliksi, mutta kun hän kirjoittaa kouluaineen kotipaikastaan Seitsemännestä taivaasta, lisänimi vaihtuu Seitsemännen taivaan Liisaksi. Ja kun lastenkodissa asuva orpotyttö Kristiina saa tädiltään lahjaksi uuden, punaisen mekon, Taimi-tyttö alkaa kadehtia ja uhkaa kertovansa mekosta nimismiehelle.
Lapsia ja enkeleitä on koskettava kokoelma lapsista kertovia runoja ja tarinoita, joissa todellisuus muuttuu toisinaan sadunhohtoiseksi ja kummallisen hauskaksi. Oiva Paloheimo kirjoittaa sydämellisesti ja osoittaa samalla, että lapset ovat lapsia joka aikakautena.
Kirjailija Oiva Paloheimo (1910–1973) tunnetaan erityisesti lastenromaanista "Tirlittan". Hän julkaisi kuitenkin monipuolisesti myös aikuisten kaunokirjallisuutta. Hän sai Kalevi Jäntin palkinnon vuonna 1943 teoksellaan "Levoton lapsuus".
© 2021 SAGA Egmont (E-bok): 9788728055045
Utgivningsdatum
E-bok: 1 december 2021
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige