Kliv in i en oändlig värld av stories
Biografier
"Sjældent er der vel blevet gjort så meget ud af en flytning, som den min fætter Hans Kirk forevigede i sin bog "Fiskerne" – og Jens Ravn senere i TV-filmatiseringen af samme.
På opfordring af Bendt Thuesen, har jeg her nedskrevet noget af, hvad jeg husker fra den tid. Jeg var ni år, da vi flyttede fra Harboøre til Gjøl, og dannede mig jo mine indtryk af tingene. For øvrigt er det vel altid sådan, at det sete afhænger af øjnene, der ser."
"Fra Harboøre til Gjøl" er Maren Kirks erindringer om den barndom, hun har læst om i sin fætter Hans Kirks roman "Fiskerne". Her optræder hun selv i karakteren Tabitha, og det er da også derfor, hendes egen bog har fået undertitlen ""Tabithas" erindringer".
Maren Kirk (1913-2001) var en dansk forfatter. Hun har blandt andet skrevet romanerne "Målet er glæde" og "Hjertet har sine veje" samt sine erindringer, der kan læses i forlængelse af hendes berømte fætter Hans Kirks roman "Fiskerne", hvori karakteren Tabitha er baseret på Maren Kirk.
© 2018 Lindhardt og Ringhof (E-bok): 9788726074956
Utgivningsdatum
E-bok: 22 november 2018
1 miljon stories
Lyssna och läs offline
Exklusiva nyheter varje vecka
Kids Mode (barnsäker miljö)
För dig som lyssnar och läser ofta.
1 konto
100 timmar/månad
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill lyssna och läsa obegränsat.
1 konto
Lyssna obegränsat
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
För dig som vill dela stories med hela familjen.
2-6 konton
100 timmar/månad för varje konto
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
2 konton
239 kr /månadFör dig som vill prova Storytel.
1 konto
20 timmar/månad
Spara upp till 100 olyssnade timmar
Exklusivt innehåll varje vecka
Avsluta när du vill
Obegränsad lyssning på podcasts
Svenska
Sverige